Bemutatkozás
A Kristály-völgy Egyesületet 2002-ben alakult azzal a céllal, hogy a vidéki települések, az ajkai kistérség társadalmi, gazdasági és kulturális fejlődését elősegítse.
A szervezet célja: Az Egyesület olyan nonprofit és kiemelkedően közhasznú társadalmi szervezet, amelynek célja a települések, különös tekintettel az ajkai kistérség településeinek érdekképviselete, az ott élő lakosság életminőségének javítása.
Tagjaink között van művelődészervező, andragógus, közgazdász, logisztikus, környezetmérnök, fejlesztő pedagógus, média szakember, területfejlesztő.
Programjaink, tevékenységünk:
Térségi kulturális és szemléletformáló programok
- Somlózöldítő – szemléletformálás a fenntartható életmód népszerűsítése terén
- Te Szedd helyi akció szervezése
- Helyi Termék vásár Ajkán és Somló-hegyen
- Óriásplakát kiállítás a környezeti fenntarthatóság érdekében
- Ökokarácsonyfa szépségverseny a városközpontban
Önkéntesség elterjesztése, népszerűsítése Ajkán és térségében
- 100 Angyal az Agórán – 180 önkéntes bevonása a karácsonyi jótékonysági akcióba
- Ifjúsági közösségi szolgálat szervezése Ajkán
- FHT-s önkéntesség szervezése, bonyolítása
Helyi identitáserősítő programok
- #Ajka 60 kampány lebonyolítása
- Én is ajkai vagyok óriásplakát kiállítás megvalósítása (Scherer Péter, 30Y Beck Zoli, Ősi Attila paleontológus üzenetével).
Közösségfejlesztés
- Közösségi tervezés segítségével helyi civil szervezetek projektjeinek fejlesztése
A tevékenység részletes bemutatása
A térségi programok között a Somlózöldítő elnevezésű rendezvény keretében több alkalommal szerveztünk Hulladékból termék kiállítást, ahol felhívtuk a figyelmet arra, hogy a kidobandó tárgyakból könnyedén lehet lakásdekorációs vagy egyéb tárgyakat készíteni. Készítettünk nap- és sörkollektort a résztvevőkkel, akik otthon könnyedén tudták alkalmazni a tanultakat. (2011, 2012, 2013)
Az első Te szedd országos akciót segítettük helyben, és a Csalán Egyesülettel közösen komposztládákat adtunk lakossági felhasználásra.
2012-ben korábbi székhelyünkön helyi termék vásárt szerveztünk, hogy felhívjuk a figyelmet a helyben vásárolt termékek fontosságára. Sajt, vaj, méz, kézműves termékek szerepeltek a kínálatban, kiegészítő programként hol népi játszót, hol baba börzét szerveztünk.
2016-ban a Kossuth Parkban Óriásplakát kiállítást szerveztünk, melynek fókuszában a környezeti fenntarthatóság, a környezet védelme állt. A plakátok az országos figyelem középpontjába kerültek.
2019-ben új ötlettel álltunk elő, Ökokarácsonyfa szépségversenyt rendeztünk a Zenit Korzón, melyet a városi óvodákkal, civil szervezetekkel, önkormányzati intézményekkel adományokból, önkéntesek bevonásával valósítottunk meg az Önkormányzattal közösen.
Önkéntes programok
Önkéntes akcióikkal az elmúlt években több ezer embert értünk el. Legjelentősebb tevékenységünk a vörösiszap katasztrófában volt, ahol közel 1000 önkéntest, több tízezer önkéntes-munkaórát regisztráltunk. Sok rászorulót új otthonukba való beköltözéséig kísértünk.
Jótékonysági önkéntes Akcióink közül kiemelkedik a 100 Angyal karácsonyi adománygyűjtés, ahol 2 év alatt 320 önkéntes, több mint 1000 cipősdoboz, 380 önkéntes óra lett a mérleg egyik oldala, a segítségnyújtás és a megsegítettség érzése az emberek szívében pedig a másik.
Az Ifjúsági Közösségi Szolgálat bevezetése során gimnazista gyerekeket vittünk vissza egykori óvodáikba önkénteskedni (kerítésfestés, játékok lemosása, takarítás). Az akkor szerzett élmények hatására többen azóta lelkes önkéntessé váltak.
Helyi identitás erősítése
2014-ben az Én is ajkai vagyok óriásplakát kiállítással léptük át a városlakók ingerküszöbét. A kampányhoz sikerült megnyerni ismert, Ajkáról elszármazott művészeket, tudósokat.
2018-ban a #Ajka60 kampány segítségével szólítottuk meg a fiatalokat, akik a város 60. évfordulójára álltak elő ötletekkel. Ebből született a Szeretlek Ajka című dal (Biorock Company), előadásában és a Legjobb Instahelyek Ajkán kampány (Kovács Jázmin, Kovács Bíborka, Szendrei Nikolett). A Szeretlek Ajka című dal videoklipjét is elkészítette az Egyesület.
Tevékenységünkben fontos az emberek jól-léte, ezért is szervezünk rengeteg olyan programot, amelyben a munka és a magánélet egyensúlyának megteremtése, a harmónia megszerzése áll a középpontban. Önismereti képzéseinken, stresszkezelő tréningjeinken több mint 200 fő vett részt az elmúlt három évben. Arra törekedtünk, hogy munkánk segítségével bővüljenek azok az ismeretek, amikkel jobbá tehetik a környezetet, és az abban élő ember életét, mindennapjait.
A Kristály-völgy Egyesület számos más pályázat megvalósításában vesz részt, találkozhattunk a városrehabilitációs program vagy a CLLD helyi pályáztatás megvalósítása során is. Erősségünk a közösségi tervezés és a közösségfejlesztés.